Μαθητεία 2017-2018

Κατά το σχολικό έτος 2017-2018 στο 1ο ΕΠΑΛ ΜΕΓΑΡΩΝ λειτουργεί το μεταλυκειακό  έτος τάξη μαθητείας δύο ειδικοτήτων.

1. Τεχνικός υπολογιστικών συστημάτων και δικτύων και
  2. Ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει εργασία 4 ημέρες εβδομαδιαίως για 9 μήνες σε εργοδότη με θεσμοθετημένη αμοιβή και προϋπηρεσία, 1 ημέρα την εβδομάδα εκπαίδευση στο χώρο του σχολείου συνολικής διάρκειας 203 ωρών. Με την ολοκλήρωση του προγράμματος οι σπουδαστές οδηγούνται σε πιστοποίηση και απόκτηση πτυχίου επιπέδου 5.

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος στο χώρο του σχολείου οι σπουδαστές συμμετείχαν στον σχεδιασμό και την υλοποίηση δομημένης καλωδίωσης τοπικού δικτύου Η/Υ στις αίθουσες και στο εργαστήριο φυσικής του ΕΠΑΛ. Ο σκοπός της εγκατάστασης είναι να διευκολύνει τους καθηγητές του ΕΠΑΛ να μπορούν να χρησιμοποιήσουν στις αίθουσες διδασκαλίας εργαλεία Τ.Π.Ε για την υλοποίηση μαθημάτων με χρήση Η/Υ και projector, την αξιοποίηση προσομοιώσεων και εργαλείων σύγχρονης τεχνολογίας κάνοντας έτσι το μάθημα πιο ελκυστικό και τη διδασκαλία διαδραστική.

Εγκατάσταση τοπικού δικτύου στο ΕΠΑΛ